Vzdělávací projekty Post Bellum
Vyprávěj příběhy
V projektu si žáci a studenti hledají pamětníka, učí se s ním vést rozhovor, zjišťují si historické souvislosti, natočí pamětníkův příběh na kameru a diktafon a pak jej zpracují do audiovizuální podoby. Poznávají tak zajímavým způsobem nedávnou historii, naučí se hledat v archivech, ptát se a příběh dál vyprávět. Pro učitele je na webových stránkách připraven podrobný návod, jak projektem procházet, s předpřipravenými instruktážními videi, pracovními listy i metodickými aktivitami. Pravidelně pořádáme také semináře – úvodní školení, kde projekt detailně představujeme. Nejbližší se koná 16. června 2020 a přihlásit se na něj můžete už teď.
Přes deset zážitkových workshopů věnovaných různým tématům z československých dějin 20. století nabízíme žákům a studentům základních a středních škol, od prvního stupně po maturanty.
Účastníci se při nich seznamují nejen s historickými reáliemi a událostmi minulého století, ale jsou také vedeni k hlubšímu zamyšlení se nad jejich příčinami a následky. Žáci a studenti se tak mohou vcítit do životních situací a dilemat lidí, kteří zlomovými okamžiky 20. století procházeli na vlastní kůži. Workshopy využívají prvky výchovné dramatiky a zážitkové pedagogiky a pracují se vzpomínkami pamětníků zaznamenanými na portálu Paměť národa. Workshopy jsou určeny školním třídám, a trvají cca 4 hodiny (od 9.00 do 13.00 hod).
Několikaměsíční projekt pro žáky posledních ročníků základních škol. Dokumentaristické týmy mají za úkol za pomoci svých učitelů a lidí z Post Bellum vyzpovídat pamětníka, natočit vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy a nakonec zpracovat rozhlasovou, televizní či psanou reportáž. Příběh svého pamětníka pak představí veřejnosti na slavnostní závěrečné prezentaci projektu. Jen v roce 2019 se do projektu zapojilo více než 100 měst a městských částí, ve kterých přes 3000 žáků zachránilo vzpomínky 718 pamětníků.
Online učebnice přibližuje fenomény druhé poloviny 20. století skrze vzpomínky pamětníků. Do svých hodin můžete zařadit stovky archivních fotografií a dokumentů, dobových záznamů z rozhlasu a krátkých videoklipů s vyprávěním pamětníků. Materiály jsou přehledně řazeny do tematických kapitol. K jednotlivým tématům si můžete stáhnout také pracovní a metodické listy.
Pro školy připravujeme také kinopříběhy (komponovaný program s videoukázkami pamětníků, kterým provádí přímo ve škole lektor) a čtenářské lekce, přímo pro vyučující potom jednodenní semináře nebo Letní školu Paměti národa.